DO-logo

Dechový orchestr

Dechový orchestr mladých v Němčicích nad Hanou působí na Základní umělecké škole od r.1984. Od té doby se orchestr postupně rozvíjel a rozrůstal se o stále nové nástrojové sekce. K zásadní změně došlo v říjnu r.2002,kdy přišla do kapely řada nových hráčů a kapela se rozrostla prakticky do dnešní podoby. V současné době má orchestr na 60 členů a má kompletní nástrojové obsazení,patřící do výbavy moderního dechového orchestru. Hráči pochází z řad žáků hudebního oboru,studentů sředních a vysokých škol,učitelů a absolventů školy.

Základem repertoáru jsou koncertní skladby našich i zahraničních autorů, transkripce populárních melodií různých žánrů a také původní moderní symfonická dechová hudba.

Soubor se stal nedílnou součástí kulturního dění ve svém regionu. Vystupuje také na významných hudebních festivalech a soutěžích dechových orchestrů v České republice a v zahraničí. V minulosti to byla mimo přehlídky také Mezinár.soutěž v polském Jastrzebie Zdroju,kde získal 3.místo. V roce 2007 se zúčastnil Mezinárodní soutěže dech.orchestrů v Praze,s umístěním ve zlatém pásmu ve střední třídě. V témže roce absolvoval koncertní zájezd do švýcarského Schüpfheimu, v r. 2008 se pak účastnil mimo jiné festivalů v Zábřehu, Košicích, litevském Trakai a mezinárodní soutěže v polském Leszně, kde získal 1. místo a titul absolutního vítěze. V Praze pak, i na soutěži v Leszně byla ještě pro dirigenta udělena cena poroty. V r. 2009 se mimo domácích festivalů účastnil Mezinárodní soutěže velkých dech. orchestrů Ostrava 2009, kde získal ocenění ve zlatém pásmu, stejně jako v r. 2011 v polském Rybniku. Na mezinárodní soutěži Ostrava 2011 skončil s umístěním ve stříbrném pásmu. Na svých vystupeních od r.2003 úspěšně spolupracuje se skupinou Pražské mažoretky.

Dirigentem orchestru je Jindřich Novák.