V druhé polovině 90. let začala škola vyvíjet aktivity zaměřené jak na propagaci výsledků své práce, tak i na podporu motivace žáků ke studiu. Byla iniciátorem a organizátorem projektů organizovaných nad rámec výuky, jejichž cílem bylo vytváření sociálního mikroklimatu umělecky činných mladých lidí. Tyto aktivity se pozitivně projevily v následujících létech a to zvýšeným zájmem dětí a mládeže o studium a následně zvyšováním celkové umělecké i kapacitní úrovně školy. Tehdy začínající projekty přetrvávají s různými obměnami až do současnosti.
Koncerty Dechového orchestru ZUŠ Němčice nad Hanou
Dechový orchestr patřil a patří mezi reprezentativní koncertní tělesa školy. Již od svého vzniku (1984) pořádal koncerty pro veřejnost a výchovné koncerty pro děti. V začátcích to bylo formou tematických koncertů (vánoční, autorské, výroční), které se v posledních létech transformovaly do pravidelných jarních koncertů. V dnešní podobě již symfonický dechový orchestr každoročně v jarních měsících pořádá tento typ koncertů, na kterých předvádí díla jak symfonického koncertního charakteru, tak i žánrově méně náročná. V periodě tří let organizuje koncerty pro starší mládež, jejichž cílem je poznávání symfonické dechové hudby, jednotlivých nástrojových sekcí a zvukových možností orchestru a skladeb současných autorů.
Letní hudební tábory
Tradice letních hudebních táborů byla započatá v roce 1995. I tato forma uměleckých aktivit mimo vyučování prošla různými obměnami. Stěžejní obsahovou náplní byly vždy umělecké aktivity rozšířené o různé formy prázdninových a tábornických činností. V roce 2006 dostaly tyto aktivity mezinárodní rozměr. Díky finanční podpoře České národní agentury pro mládež a potažmo Olomouckého kraje se vyvinul mezinárodní projekt Hudba a folklór nás spojuje. Čtyři ročníky, které proběhly jak v České republice, tak i v Chorvatsku, umožnily žákům školy poznávat hudbu a národní tradice zemí EU. Tato osmidenní setkání mladých lidí z evropských zemí vytvářela prostor pro společné multioborové představení, které mohli zhlédnout diváci v místě konání akce nebo i na festivalech významnějšího charakteru. Vzniklý mezinárodní orchestr Youthband byl velkou zkušeností pro naše žáky. Škola získala mezinárodní partnery ze Slovenska (Lipany, Humenné), Chorvatska, Srbska, Polska, Španělska, Irska a Maďarska. Na tato nedeklarovaná partnerství navázaly další aktivity. V následujících létech soubory nebo orchestry naší školy účinkovaly na koncertních zájezdech v srbském Kraljevu, polském Rybniku, slovenských Košicích, Lipanech a Humenném. Souběžně byly organizovány i klasické letní hudební tábory pro nejmladší žáky školy. Další etapou, která vyplynula z výše uvedených aktivit, bylo vytvoření regionálního Youthbandu, který každoročně účinkuje na Svátcích hudby v Němčicích nad Hanou. Tato začínající tradice využívá bohatých mezinárodních zkušeností a přenáší je do našeho regionu. Letní hudební tábory se všemi formami své existence jsou zásadní motivací pro všechny žáky školy, rozvíjí sounáležitost umělecky činných mladých lidí a rozvíjí partnerství a spolupráci uměleckých škol.
Adventní koncerty
V předvánoční době již více než deset let organizuje naše škola ve spolupráci s Klubem přátel ZUŠ tzv. Klubové vánoční koncerty. Jsou organizovány v místních kostelích a prezentují se na nich nejenom soubory školy, ale hlavně smyčcový soubor Musica a pěvecký spolek rodičů a přátel školy. Cílem těchto koncertů je prostřednictvím duchovní hudby navodit v předvánoční době nekomerční pojetí vánočních svátků s důrazem na ekumenický rozměr. Dramaturgie těchto koncertů je sestavována tak, aby se na nich mohli předvést kromě hudebních těles i žáci nehudebních oborů.
Svátek hudby
Každoročně koncem školního roku organizuje škola již od roku 1998 svoji největší prezentační akci – Svátek hudby. Je to přehlídka uměleckých a volno-časových aktivit dětí a mládeže celého regionu působnosti školy. V prvních dvou dnech festivalu se prezentuje v samostatných programových blocích taneční a literárně-dramatický obor. Další den následuje večerní multioborové vystoupení hudebního a tanečního oboru. Představuje se na něm taktéž Youthband (regionální mládežnický orchestr) a do koncertního programu jsou přizváni i profesionální umělci, se kterými účinkují soubory školy. Další večer patří samostatnému koncertu Dechového orchestru školy a jeho hostům. Poslední den festivalu dává prostor pro prezentaci volnočasových aktivit jiných subjektů regionu. Svátek hudby je organizován v duchu Evropského dne hudby, jehož cílem je přenést hudbu z koncertních sálů na volná prostranství měst a obcí